Na którym piętrze warto kupić mieszkanie?
Zakup nowego mieszkania to wiele istotnych decyzji, które będziemy musieli podjąć. Jeśli interesują cię wielokondygnacyjne mieszkania na sprzedaż, już na etapie planowania inwestycji warto zastanowić się, na jakim piętrze powinno być umiejscowione nasze lokum. Wbrew pozorom nie jest to decyzja łatwa. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
Nawet mieszkanie na parterze może być dla wielu osób sporym udogodnieniem. Chociaż istnieje powszechne przekonanie, że lokale na parterze i ostatnim piętrze są najmniej funkcjonalne, tak naprawdę dotyczy to raczej starego budownictwa. W nowych inwestycjach praktycznie wszystkie lokale są tworzone z myślą o maksymalnej funkcjonalności. Różnice pojawiają się raczej wyłącznie w kwestii ceny i widoku z okna.
W tym artykule chcielibyśmy podzielić się kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi mieszkań na różnych piętrach, wskazując na ich zalety i mankamenty.
Na którym piętrze będzie Twoje mieszkanie?
- Parter. Mieszkanie na parterze to szczególne udogodnienie dla osób starszych, osób niepełnosprawnych, a także rodzin z dziećmi, szczególnie w budynkach bez windy. Seniorzy czy rodzice z dziećmi na wózkach będą miały znacznie łatwiejszy i szybszy dostęp do mieszkania parterowego. Dodatkowo wiele mieszkań na parterze ma przydzielony ogródek lub dość duży taras, co jest dodatkowym udogodnieniem, a przestrzeń ta z pewnością zostanie doceniona latem. Takie mieszkania są również nieco bardziej zacienione, co również jest istotnym plusem w miesiącach letnich. Wiele osób obawia się jednak, że mieszkania na parterze są najbardziej narażone na ewentualne włamania właśnie z uwagi na łatwy dostęp. Trzeba jednak pamiętać, że współcześni deweloperzy również mają świadomość takich obaw. Zwykle więc monitoring jest planowany w taki sposób, aby zapewniał podgląd właśnie na najniższe lokale. Co więcej, nowoczesne okna antywłamaniowe również stanowić skuteczną barierę dla potencjalnych złodziei czy wandali.
- Piętra pośrednie. Tutaj zwykle mamy największy wybór. Są to mieszkania, które zwykle mają największą liczbę sąsiadów. To plus, który czasem może przerodzić się w minus, jeśli sąsiedzi z góry lub z boku będą zbyt hałaśliwi. Do mieszkań pośrednich dociera jednak dość dużo światła dziennego.
- Ostatnie piętro. Osoby, które są zdecydowane zamieszkać na ostatnim piętrze, zwykle wybierają takie lokum ze względu na ciszę i spokój. W końcu nikt nie będzie nam tupał nad głową, stukał w sufit itd. Zwykle na najwyższe piętra dociera też znacznie mniej osób w porównaniu z parterem czy niższymi kondygnacjami. Do tych mieszkań dochodzi też największa ilość światła.