fbpx

Jak sprawdzić, czy deweloper jest godny zaufania?

Planując zakup nowego mieszkania od dewelopera powinniśmy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, które wpływają na sukces poczynionej inwestycji. Trzeba pozyskać jak najwięcej informacji na temat mieszkania oraz budynków, w którym będzie się ono znajdować, ale również sprawdzić dewelopera.

Od decyzji podjętej na temat zakupu mieszkania do podpisania umowy mamy zwykle nieco czasu. Warto go poświęcić na zdobycie kilku informacji na temat dewelopera, które potwierdzą, czy jest on pewny i godny zaufania. Każdy kupujący powinien zwrócić uwagę na takie kluczowe kwestie jak m.in.: księgi wieczyste, kondycja finansowa dewelopera, KRS (czy dana firma nie znajduje się w upadłości, dotychczas zrealizowane inwestycje, opinie o deweloperze itp. Bardzo ważne jest również, aby niezwykle skrupulatnie zapoznać się z zapisami zawartymi w umowie deweloperskiej.

Pewny i godny zaufania deweloper to połowa sukcesu

Przede wszystkim deweloper powinien udzielać nam wszystkich niezbędnych informacji dotyczących mieszkania oraz obiektu i osiedla, na którym się znajduje inwestycja. Warto sprawdzić, czy posiada akt własności gruntu, na którym znajduje się obiekt. Jesteśmy w stanie to zweryfikować poprzez wgląd do ksiąg wieczystych. Numer księgi wieczystej znajduje się na wzorze umowy. Powinniśmy być bardzo ostrożni, jeśli okaże się, że grunt nie należy do danego dewelopera, ponieważ taki stan rzeczy w przyszłości może oznaczać poważne problemy. Dobrze jest uzyskać również nieco informacji na temat ogólnej kondycji finansowej danego dewelopera.

Umowa deweloperska zawsze podpisywana jest w formie aktu notarialnego. Jeśli deweloper proponuje nam inne rozwiązania, również powinniśmy zachować czujność. Inna forma umowy w świetle prawa będzie nieważna.

Warto również dobrze zapoznać się z dotychczas zrealizowanymi inwestycjami. Każdy renomowany deweloper posiada swoje portfolio, w którym znajdują się przykłady ze zrealizowanymi dotychczas projektami, w tym również informacje na temat zastosowanych przy tym materiałów budowlanych. Oczywiście im dłużej dany deweloper działa na rynku, tym lepiej. Świadczy to o tym, że ma on już spore doświadczenie i zdobył sobie pewną renomę w branży.

Sporo na temat dewelopera możemy dowiedzieć się również z opinii innych osób, które miały z nim już jakieś doświadczenia. Jeśli jacyś znajomi mieszkają na osiedlu wybudowanym przez danego dewelopera, warto umówić się z nimi na spotkanie i zapytać o ich wrażenia. Zwykle sporo informacji można też uzyskać w internecie, gdzie użytkownicy chętnie dzielą się swoimi dobrymi i złymi doświadczeniami. Im więcej różnorodnych opinii, tym zyskamy szerszy obraz sytuacji i będziemy mogli podjąć świadomą, rozsądną decyzję.

Libra Developer Sp. z o.o.

Domy jednorodzinne i mieszkania na sprzedaż
60-131 Poznań
ul. Augustyna Kordeckiego 6A/1
tel. 061 89 31 041 
kom. 509 497 040
.