fbpx

Nowe mieszkanie z osobną kuchnią czy aneksem kuchennym?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu, dlatego musi być maksymalnie funkcjonalna. W nowoczesnym budownictwie możemy spotkać się zarówno z kuchniami, które stanowią samodzielne pomieszczenia, jak i aneksami kuchennymi. Warto poznać wady i zalety tych rozwiązań, aby w konsekwencji wybrać idealną opcję dla siebie.

 

Aneks kuchenny

Nowe mieszkania od deweloperów bardzo często posiadają aneksy kuchenne. Jest to charakterystyczne przede wszystkim dla lokali o mniejszych metrażach, gdyż brak ścianek działowych wpływa na znaczną oszczędność miejsca (nawet do 10% całkowitej przestrzeni). W tym przypadku pomieszczenie kuchenne jest połączone z salonem, co daje wrażenie większej przestrzeni w mieszkaniu.

Otwarte aneksy kuchenne są zwykle znacznie jaśniejsze niż niewielkie, zamknięte kuchnie, dzięki czemu są znacznie bardziej przyjazne w codziennym użytkowaniu. Taki układ sprzyja też integracji domowników, gdyż przygotowując posiłki w kuchni jesteśmy w stałym kontakcie z osobami odpoczywającymi w salonie. Jednak to, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą, gdyż kuchnia pozostaje widoczna dla wszystkich odwiedzających nasze mieszkanie gości, stale więc trzeba dbać o porządek. W aneksie warto też zastosować solidny okap wyprowadzających zapachy na zewnątrz, w innym przypadku wszystkie intensywne aromaty będą szybko rozprzestrzeniać się na całe mieszkanie.

Osobne pomieszczenie kuchenne

Główna zaleta oddzielnego pomieszczenia kuchennego to możliwość oddzielenia rozgardiaszu powstającego podczas przygotowywania posiłków od innych pomieszczeń. W ten sposób nie będziemy martwić się o idealną czystość w kuchni, nawet jeśli za moment odwiedzą nas goście - wystarczy zamknąć drzwi, a bałagan uprzątnąć później.

W zamkniętej kuchni zapachy oraz para wodna nie rozprzestrzeniają się z taką łatwością po całym mieszkaniu jak w przypadku aneksu. Dzięki temu wilgotność w salonie jest nieco niższa, więc minimalizujemy ryzyko wystąpienia pleśni na ścianach. Jeśli oddzielna kuchnia jest dość duża, możemy wydzielić w niej część jadalnianą ze stołem i krzesłami.

Trzeba jednak pamiętać, że w zamkniętej kuchni osoba przygotowująca posiłki będzie oddzielona od życia rodzinnego lub towarzyskiego toczącego się w salonie.

Oddzielna kuchnia czy aneks kuchenny? Podsumowanie

Wybór między oddzielną kuchnią a aneksem kuchennym w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji kupujących. Niemniej otwarte i półotwarte aneksy zwykle znacznie lepiej się sprawdzają w przypadku małych mieszkań. Z kolei kuchnia zamknięta to optymalne rozwiązanie w lokalach o dużym metrażu, szczególnie jeśli istnieje możliwość ustawienia w niej stołu do rodzinnego spożywania posiłków.

Libra Developer Sp. z o.o.

Domy jednorodzinne i mieszkania na sprzedaż
60-131 Poznań
ul. Augustyna Kordeckiego 6A/1
tel. 061 89 31 041 
kom. 509 497 040
.